Zmeny v Katane a ORP kvôli zaokrúhľovaniu na 5c

Od 1.7.2022 nadobudne účinnosť zákon č.457/2021 o zaokrúhľovaní ceny nákupu na 5 eurocentov pri platbe v hotovosti. V aplikácii KATANA a pokladniach eKasa sme pre vás pripravili nasledovné zmeny. Zmeny sa prejavia iba na takých objektoch, ktoré sa zaokrúhľovania týkajú a kde je to povolené podľa administrátorských nastavení.

 

Editory

Do editorov pokladničných dokladov pribudli polia k zaokrúhľovaniu. Ich hodnoty vypočítava aplikácia na základe systémových nastavení. Po 1.7.2022 sa pri platbe časť sumy platená v hotovosti zaokrúhli. Ostatné platidlá sa nezaokrúhľujú.

EasySell editor:

EasySell

Pokladničný doklad:

Predaj cez ORP

 

Prehľady

Do prehľadov pribudli polia ku zaokrúhľovaniu. Polia vypĺňané z bločkov eKasy majú v názve „ORP“ – vyplnia sa až po spracovaní dokladu cez ORP.

 

Prehľad pokladničných dokladov:

Finančné doklady

Prehľady dohľadu nad ORP:

Prehľad UID z ORP

Prehľad vytlačených dokladov ORP

Dohľad ORP

 

Analýzy

Zostatok pokladne a teda aj odvod tržby sa počíta zo zaokrúhlených súm (pretože aj s hotovosťou sa hýbe v zaokrúhlených sumách).

Analýza Nesúlad_FM porovnáva nezaokrúhlenú sumu dokladu v Katane s nezaokrúhlenou sumou z bločku z ORP. Ak niektorý bloček prejde cez ORP viackrát, mení sa aj hodnota v poli Zaokrúhlenie FM (aj zaokrúhlenie z ORP sa napočítava viackrát).

 

ORP

Do všetkých pokladní bol inštalovaný nový sw. Ten umožňuje zaokrúhľovanie. Ihneď po inštalácii sa na bločku tlačí riadok „Centové zaokrúhlenie: 0.00 eur“ Hodnota zaokrúhľovania sa začne počítať po 1.7.2022 automaticky.

 

Bločky z ORP

 

Tlačové podoby

Do tlačových podôb skladových a pokladničných dokladov pribudli riadky ku zaokrúhľovaniu.

 

Pokladničný doklad

Pokladničný doklad

 

Ak Vás zaujíma viac o dôvodoch tejto legislatívy, prípadne nejaké zaujímavosti, pozrite si aj náš predchádzajúci článok na túto tému.

 

Katana je online ekonomický softvér pre malé a stredné firmy. V rozhraní webovej aplikácie nájdete komplexnú správu Vášho podnikania od nákupu až po reklamácie. 

Copyright 2023. FLEX-IS, spol. s r.o.

bt_bb_section_top_section_coverage_image